מיהול דשנים נוזליים בחורף

בעקבות ירידת הטמפרטורות בעונת החורף, יש צורך למהול את תמיסות הדשן המרוכזות כדי להוריד את טמפרטורות ההתגבשות שלהן ולמנוע שקיעת מלחים

דצמבר 27, 2022
אולגה טרנפולסקי

לכל דשן יש את טמפרטורת ההתגבשות שלו, התלויה בחומרי הגלם המרכיבים אותו ובריכוזם, גורמים המשפיעים על התכונות הפיסיקליות של התמיסה. עם הירידה בטמפרטורות יורדת גם נקודת הרוויה, שהיא הנקודה שבה לא ניתן להמיס יותר חומר בתמיסה מסוימת, וכל חומר נוסף לא יתמוסס, אלא ישקע.

גרף מס’ 1 מראה את קו נקודת הרוויה (saturated) של מומס מסוים ב-100 גרם מים. ניתן לראות כי הגרף עולה עם העלייה בטמפ’רטורה. מתחת לקו (unsaturated) זהו מצב בלתי רווי אשר יכול להחזיק עוד מומס, מעל הקו (supersaturated) ריכוז החומר בתמיסה גדול מריכוז הרוויה, וזהו מצב לא יציב שבו החומר יכול לשקוע.

הדרך להתמודד עם בעיית היווצרות משקעים בתמיסות הדשן המרוכזות בטמפרטורות הנמוכות שבחורף היא למהול אותן.

תמיסותNPK יש למהול עד 20% נפחי מקסימום על מנת לא לחרוג מטווח ה-pH ולשמור על יציבות המוצר. בתמיסות הדשן הבאות (טבלה 1) מיהול התמיסה ב-20% תוריד את טמפרטורת ההתגבשות:

טבלה 1:

הרכבטמפ' ההתגבשות, C °טמפ' התגבשות לאחר מיהול ב-20%,C °
שפר +35-4-8136
טוב 9-0-9103
עידית 6-0-8157

רמת המיהול משתנה בין הדשנים בהתאם להרכבם. כך, לדוגמה, את תמיסות דשן מור יש למהול עד 10% נפחי מקסימום, עקב חומרי הגלם שמרכיבים אותן, כמוAMP , חומר יציב בטווחpH מצומצם, שחריגה ממנו תגרום לחוסר יציבות החומר וכתוצאה מכך למשקעים.

במקרים מסוימים, החקלאי יכול להזמין מוצר חורפי תואם למוצר קיצי, כמו בדוגמאות הבאות:

 

הרכב קיץטמפ' התגבשות של הרכב הקיץ, C °הרכב חורףטמפ' התגבשות של הרכב החורף, C °
N-21%10N-18%0
שפר +65-3-814שפר 4-2-6+35

בנוסף, ישנם דשנים כמו אוראן (N-32%), בעלי טמפרטורת התגבשות של 0 מעלות, שיכולים לשמש גם בקיץ וגם בחורף.

לסיכום, מיהול תמיסות הדשן עוזר בהתמודדות עם התגבשות הדשן בטמפרטורות הנמוכות השוררות בחורף, בתנאי שלוקחים בחשבון את רמת המיהול וערך ה-pH המתאימים ליציבות המוצר.