דישון אבוקדו

לדישון תפקיד חשוב בשיפור היבול ואיכות הפרי בענף האבוקדו. דשנים מקבוצת ICL פועלת כל השנים בשדה המחקר ובאיסוף נתונים מהשטח כדי להביא נוסחת דישון אופטימלית לאבוקדו ומעמידה את כל הידע לטובת המגדלים

ינואר 25, 2023
2 דק'
גרשון קליין
דשנים מקבוצת ICL

לפני כ-30 שנה, בהיותי אגרונום צעיר, נהגתי להסתובב במטעי האבוקדו באזור עמק הירדן והגליל העליון, ונוכחתי כי רבים מהם סובלים מהצהבת עלים. הידע שהצטבר עד אז במחקר והפיתוח לגבי יתרונות הדישון בדשני אמון להחמצת סביבת השורש וקליטה טובה יותר של הברזל, הוביל לפרקטיקה של שימוש באמון גופרתי, וזה אכן שיפר באופן ניכר את חזות העצים, שחזרו להיות ירוקים. 

 

מאז חלו, כמובן, שיפורים נוספים בנושאים רבים: השקיה תכופה יותר, כנות עמידות וזנים חדשים, וגם הדישון התקדם והשתפר. כך, למשל, דישון חורפי בחנקן הראה עלייה ביבולים, וריסוס עלוותי בדשנים כמו UP-50 בפריחה נמצא כמסייע לשיפור אפקט הריסוס של מווסתי הצמיחה ואף תרם בעצמו לעלייה ביבול בהשפעת תוספת הזרחן. 

 

עם הרחבת שטחי האבוקדו בארץ נמשכו גם המחקרים והניסויים, במטרה למקסם את ממשק הדישון. דישון רציף לאורך כל העונה בתמיסת דשן מאוזנת, שכוללת גם מיקרו-אלמנטים ותוספת זרחן קבועה, נמצא כנוסחת דישון מנצחת, שהוכיחה כי גידול האבוקדו יכול להגיע אף ליבולים גבוהים יותר. 

 

כיום מספקת דשנים מקבוצת ICL למגדלי האבוקדו נוסחאות דשן מורכבות שמכילות את כל הידע שהצטבר בפרקטיקה בשטח ובניסויים מסודרים: 

 

  • דשני NPK עתירי אמון מסדרות שונות כמו עידית נחשון ודלתון, שכוללים מעכבי ניטריפקציה (בגרסת גרין) לשיפור יעילות החמצת סביבת השורש, מניעת שטיפת חנקות ושיפור הזנת העצים. 
  • דשני NPK עם מיקרו-אלמנטים כגון שרית, שרון ושרון סופר, שמכילים את יסודות הקורט כמו ברזל, מנגן, אבץ, נחושת ומוליבדן, וכן מעכבי ניטריפיקציה (בגרסת גרין).  
  • כלאטים של יסודות קורט כגון ברטיףכלאט ברזל מעולה, וקורטין אבץ פלוסכלאט אבץ מעולה, הן לדשני חנקן נוזליים כדוגמת אמון גופרתי חנקתי, והן לדשנים מורכבים מהסדרות השונות שהוזכרו לעיל. 
  • חומצות הומיות ניסויים שערכנו הראו תגובה יפה של גידולים חקלאיים לתוסף החומצות ההומיות עודד. אנו מספקים כיום את דשן עודד ביחד עם תמיסות דשן רבות לייעול ולשיפור הדישון ולשיפור היבול. מוצר נוסף שאנו מוסיפים כיום להרכבי הדשן ומומלץ גם לשימוש בנפרד הוא עודד פלוס  – שילוב מנצח של עודד עם כלאט הברזל ברטיף, לקבלת תגובה מיטבית בשיפור מערכת השורשים וקליטה של הברזל ויסודות נוספים. 
  • ריסוסי עלווה מעבר לפרקטיקה הנהוגה כבר שנים רבות של UP-50, ניסויים במוצרים נוספים הראו תוצאות יפות: 
  • ריסוס בנוטרי-ונט בוסטר גרם לעלייה בגודל פרי האבוקדו ומשמש כיום למטרה זו. 
  • ניסויים מהשנים האחרונות הראו תגובה יפה בהעלאת רמת הבורון באברי העץ השונים כתוצאה מריסוס בנוטרי-ונט סטרטר עם בורון וכן ב-B7000. שני חומרים אלה, כשמרוססים בתקופת הפריחה, העלו גם את היבול וההסבר הוא שהבורון חיוני ביותר לנביטת גרגיר האבקה על הצלקת, ומביא לעלייה בשיעור החנטה. 

לסיכום, תכניות הדישון שהאגרונומים של דשנים מקבוצת ICL מספקים למגדלים מבוססות על מיטב הידע המקצועי כפי שפורט כאן, וכמובן, על פרמטרים נוספים כמו בדיקות עלים, הנערכות עבור לקוחותינו במעבדות החברה, וכן בדיקות קרקע ומי השקיה, הכול כדי לתת למגדלים את הנוסחה האופטימלית שתמקסם את היבולים.