איכות מי ההשקיה והשפעתה על גידולים

הפתרון לרבות מהבעיות העומדות בפני מגדלים בניהול ההשקיה והוספת חומרים להדשיה.

מאי 6, 2024
2 דק'

גישה למי השקיה בכמות ובאיכות הדרושות היא גורם קריטי לחקלאות; עם זאת, גישה למשאב זה היא אתגר קשה יותר ויותר למגדלים. במקסיקו, חלק משמעותי מאזורי החקלאות מתמודד עם בעיות באיכות מים, כגון pH, מליחות, בסיסיות (שמקורה בקרבונטים וביקרבונטים), ובעיות של יסודות ספציפיים (נתרן, בורון, כלוריד וכו’).

הבעיות האמורות הופכות את ניהול ההדשיה לאתגר, עקב השפעותיה השליליות על התפתחות היבול והפגיעה הפוטנציאלית בצנרת ובאבזרי ההשקיה (טפטפות, ממטירים) של מערכת ההשקיה.

pH ובסיסיות של מים

pH הוא מדד לריכוז של יוני מימן (H+) ויוני הידרוקסיד (OH–) במים. ריכוז גבוה יותר של יוני H+ פירושו pH נמוך יותר (חומצי), ואילו ריכוז גבוה יותר של יוני OH– פירושו pH גבוה יותר (בסיסי). רמת ה-pH ממלאת תפקיד מכריע בשיפור יעילות הניצול של נוטריאנטים בהדשיה, מכיוון שחלק מהנוטריאנטים אינם זמינים ברמות pH מסוימות או מגלים נטייה להגיב עם יסודות אחרים ולגרום למשקעים ו/או לסתימות במערכת ההשקיה.

רמת pH גבוהה מגבילה את זמינותם של נוטריאנטים כגון זרחן, ברזל, אבץ ומנגן, הקשורים לעתים קרובות לבסיסיות. בסיסיות מתייחסת לנוכחות של יוני קרבונט (CO3–) וביקרבונט (HCO3–). שילוב של pH גבוה עם בסיסיות עלול עודד תגובות כימיות (משקעים), החוסמות את הנוטריאנטים והופכות אותם ללא זמינים לצמחים.

מים בסיסיים עם pH גבוה מעודדים יצירה של משקעים זרחתיים ופחמתיים, כגון קלציום פוספט, מגנזיום פוספט, ברזל פוספט, סידן קרבונט ומגנזיום קרבונט. אלמנטים אלה, בהיותם חלק מהתרכובות הללו, אינם זמינים לצמחים, ומכיוון שאינם מסיסים במים, הם עלולים להצטבר בצינורות ובאבזרי הטפטוף, ולגרום לסתימות ולחסימות. בתרחיש זה, בחירת דשנים, במיוחד דשנים פוספטיים, ממלאת תפקיד מכריע בשיפור יעילות ניצול הזרחן.

הפתרון החדשני של ICL

הוספת דשנים פוספטיים נפוצים כגון מונו-אמוניום פוספט (MAP), מונו-פוטסיום פוספט (MKP), ונגזרותיהם למים בעלי בסיסיות ו-pH גבוה, כרוכה בסיכון גבוה ליצירת משקעים עם הסידן הקיים במים או כשמערבבים אותם עם דשנים המכילים סידן ו/או מגנזיום.

מוצר הדשן PeKacid 0-60-20 מציג פתרון חדשני לטיפול בחסימת נוטריאנטים ובבעיות יצירת משקעים. נוסף לתוספת זרחן ואשלגן טהורים לצמחים, הוא מציע יתרונות רבים המסייעים למגדלים בשיפור יעילות הדשן והטיפול במערכת ההשקיה. היתרונות של PeKacid כוללים:

  • דשן זרחן ייחודי שאינו יוצר משקעים עם סידן.
  • מסיסות מעולה עד 670 ג’/ל’ ב-20°C.
  • ריכוז נוטריאנטים גבוה: 60% P2O5 ו-20% K2O.
  • שיפור הזמינות התזונתית של זרחן, סידן, ברזל, מנגן ואבץ.
  • כושר התפלה, שיפור הספיגה של נוטריאנטים אחרים.
  • כושר החמצה גבוה, הפחתת pH ל-2.2 בריכוז של 1%.
  • מניעה ופתיחה של סתימות באבזרי השקיה.
  • ביטול HCO3 ו-CO3; 240 גרם מסוגלים לנטרל שווה ערך אחד של HCO3 ב-1 מ”ק מים.
  • אפשרות שימוש כמאגר pH (באפר pH) ביישומים עלוותיים.
  • שיפור היעילות של קוטלי עשבים.

בשל יתרונותיו הרבים, דשן ההחמצה PeKacid הוא פתרון אידיאלי לשיפור יעילות הניצול של נוטריאנטים והפחתת בעיות הקשורות ל-pH גבוה ולבסיסיות של מים בהשקיה.