המהפכה הירוקה בדישון חיטה

הסתיו כבר ממש כאן ואיתו ההכנות לזריעת החיטה. כבכל שנה, דשנים מקבוצת ICL מציעה לחקלאים הישראלים את פתרונות הדישון הטובים ביותר לשדה ולסביבה

אוקטובר 12, 2023
2 דק'
ד"ר דביר טלר
ישראל

גם המגדלים המנוסים ביותר נדרשים להכין מדי שנה תכנית דישון עדכנית לשדה, ולכל חקלאי יש את מערכת השיקולים הנתמכת בניסיונו האישי, ב”אצבעות ירוקות”, בהדרכה ובמדע.

 

יבול החיטה ואיכותה תלויים במידה רבה בזמינות המינרלים בקרקע ובמיוחד חנקן. ברוב קרקעות ישראל, המאופיינות בבסיסיות קלה (pH ± 8) ובטמפרטורות גבוהות בעונת הגידול, רוב הדשן החנקני הופך במהרה לחנקה בתהליך הניטריפיקציה, הפיכת האמון לחנקה. חנקן ניטרטי זמין ברמה גבוהה לצמח, אך המטען השלילי שלו מונע את ספיחתו לחרסית שבקרקע ומגביר את הסיכוי שהוא יישטף עם הגשם או ההשקיה. בנוסף, החנקן הניטרטי נוטה לעבור תהליכי דה-ניטריפיקציה ולהתנדף בחזרה לאטמוספירה. שני גורמים אלה הינם הסיבות העיקריות ליעילות הנמוכה של הדישון החנקני בחיטה.

 

סיבות אלה הן שהובילו את דשנים מקבוצת ICL לפתח את גרין אוריאה – אחד הדשנים המהפכניים בסל המוצרים שלנו – אוריאה עם תוספת מעכב ניטריפיקציה לשימור וייעול הדישון החנקני.

 

גרין אוריאה הוא דשן אוריאה המכיל 46% חנקן צרוף בתוספת מעכב הניטריפיקציה האיכותי “גרין” מבית דשנים ICL. כדי להילחם בתופעת איבוד החנקן בגידולים, דשן גרין אוריאה שומר על החנקן בצורת אמון (NH4) הבלתי שטיפה, שמתקבעת בקרקע, ומונע כך שטיפת חנקות אל מתחת לבית השורשים עם הגשם או ההשקיה. נוכחות האמון בסביבת השורש מעלה את זמינות הזרחן ויסודות הקורט לצמח, בעיקר ברזל, מנגן ואבץ, ומשפרת את הפוריות והצימוח.

 

בנוסף, גרין אוריאה מאפשר פיזור על פני הקרקע בצורת אוריאה, ללא חשש מפירוק לחנקן גזי ונידוף. שני מנגנונים אלה מונעים איבוד חנקן והופכים את גרין אוריאה למוצר כדאי מאוד לשימוש, שגם שומר על איכות הסביבה.

 

את גרין אוריאה מקובל לפזר ביישום אחד במועד המקובל, אולם היות שהחומר יעיל יותר ולא נשטף בקרקע אפשר להסתפק בכמויות קטנות מהרגיל וליהנות גם מחיסכון בעלויות.